3 Ağustos 2013 Cumartesi

2000 yıl öncesinde pil mi kullanılıyordu?

2000 yıl öncesinde pil mi kullanılıyordu?
Eski dönemlerde yaşayan insanlara ait kalıntıları incelediğinizde hayrete düşüyorsunuz.

Tarihte bundan 2000 yıl öncesinde yaşayan insanlar pili keşfetmiş olabilirler mi? Resimde gördüğünüz, 2000 yıl öncesine ait "Bağdat pili" olarak adlandırılan bu parçayla ilgili araştırmalar, bunun akım üreten bir pil olarak kullanıldığını kanıtlıyor. 1938 yılında Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından bulunan vazo görünümündeki bir parça, "Bağdat Pili" olarak adlandırılmaktadır. Peki yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi olduğu hesaplanan bu parçanın pil olarak kullanıldığı sonucuna nasıl vardılar sizce? Çünkü bu parçanın pil olarak kullanıldığı doğruysa (ki yapılan araştırmalar doğru olduğunu gösteriyor) medeniyetin sürekli ileri gittiği, geçmişteki toplumların ise geri koşullarda yaşadığına dair tüm teoriler yerle bir olmaktadır. 
Bağdat pilini inceleyen bilim adamları ağız kısmı asfaltla kapatılmış olan bu toprak kabın iç kısmında bakır bir şerit bulunduğunu, bunun da bir tüp içinde durduğunu gördüler. Alt kısmından bakır bir diskle kapalı olan bu tüp, daha çok asfaltın kullanıldığı bir ortam içindedir. Kısa bir demir çubuk üst taraftaki asfalt kapak aracılığıyla tutturulmuş ve bakır tüpün içine doğru sallanır pozisyondadır. Ancak hiçbir noktayla temas etmemektedir. 
Kabın asitli bir sıvıyla doldurulması durumunda ise, akım üreten bir pil elde edilmiş olunur. İşte bu, elektrokimyasal reaksiyon olarak bilinen olaydır ve günümüzde kullanılan pillerin işleyiş mekanizmasından hiçbir farkı yoktur. Bağdat piliyle yapılan denemelerde 1.5-2 volt arasında enerji elde edilmiştir. 
Bu durumda önemli bir soru daha gündeme gelmektedir: Bundan 2000 yıl önce pil, ne için kullanılmıştır? Ortada bir pil olduğuna göre, pille kullanılan birçok da cihaz ve alet olması gerektiği çok açıktır. Ve bu durum, bundan 2000 yıl önce yaşayan insanların bilinen ve tahmin edilenden çok daha gelişmiş yaşam standartlarına sahip olduklarını bir kez daha bize göstermektedir. Geçmiş dönemde yaşayan insanların aslında hiç de zannedildiği gibi ilke bir yaşam sürmediklerini, bu konuda yapılan keşifleri, arkeolojik kazıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder