3 Ağustos 2013 Cumartesi

Bebeklerin koku duygusu anne karnında şekillendiriliyor!

Bebeklerin koku duygusu anne karnında şekillendiriliyor!
Anne karnındaki bebeği her detayıyla yaratan Allah'tır.

Bilim adamları, bebeklerin koku alma duyusunun annenin hamilelik döneminde yediği ve içtiği gıdalarla şekillendiğini belirlediler. The Telegraph'ta yer alan habere göre, anne adayının tükettikleriyle ileride çocuğun sevdiği ya da sevmediği gıdalar arasında bir bağ olduğunu zaten bildiklerini söyleyen Colorado Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, fareler üzerinde yürütülen bu çalışma ile bunun neden böyle olduğunu ve koku sisteminin fiziksel gelişimini nasıl etkilediğini tespit ettiler. 
Keskin kokulara maruz kalmak, koku mesajlarını burun boşluğundan beyne nakleden koklama duyusuyla ilgili kürenin içindeki küresel yapıyı (glomeruli) gelişmesi için tetikliyor.
Bu kokuların içindeki en güçlü kokunun anne kokusu olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu gelişim sürecinin çok önemli olduğunu, çünkü bebekler doğduklarında annelerinin kokusunu aldıklarını belirttiler. Anne karnındaki bebek koku alabilir, çevreden gelen sesleri duyabilir, çeşitli tatlara tepki verebilir hatta ikizse birbirlerini görebilir. 
Anne karnındaki bebek nasıl koku alır?  
Bebeğin burnu, gebeliğin 11. - 15. haftaları arasında oluşumunu tamamlar. Bu sırada amniyon sıvısı bebeğin tüm ağız, burun, geniz ve akciğer yapısı içinde dolaşır ve bebeğe değişik tat ve kokuya sahip maddeleri taşır. Bu maddeler tat ve koku almadan sorumlu algılayıcı hücrelerle temasta bulunarak onları uyarırlar. Bu nedenle bebekler daha anne karnındayken değişlik kokuları tanıyıp ayırt edebilirler. 
Yapılan araştırmalarda anne adayı kafeinsiz ya da normal kahve içtiğinde bebeklerin kalp atım hızı ve soluk alıp verme şekillerinde değişimler gözlenmiştir. Bunda kahvenin keskin kokusunun rolü olabileceği ileri sürülmektedir. 
Bebeğin kulağı 8. haftada oluşmaya başlar. Duyma yeteneğinden sorumlu olan kemikler ve ses iletisini beyine taşıyan sinirlerin gelişimi 24. haftada tamamlanır. 25. haftadan itibaren bebek annesinin sesini duyabilmektedir. 27. haftada ise annesinin sesi dışında dışarıdan gelen seslere tepki verebilir. 
Anne karnındaki bebeğin görme duyusu 
En son gelişen duyu sistemi görmedir. Bebeğin göz kapakları 26. haftaya kadar kapalıdır. 26. hafta civarında bebek gözlerini açmaya başlar ve göz kırpabilir. Bebeğin gözleri 26. haftaya kadar kapalı olmakla birlikte anne adayının karnı üzerine uygulanan güçlü bir ışık kaynağına yanıt verir. Gerçekte rahim içi mutlak karanlık değildir. Tıpkı sesleri geçirdiği gibi ışığı da geçirmektedir. Bu nedenle bebek gündüzle geceyi rahatlıkla ayırt edebilir. Tek yumurta ikizleri 26. - 27. haftadan itibaren anne karnında birbirlerini görebilirler, birbirlerine dokunabilirler ve hatta el ele tutuşabilirler. 
Bütün bu bilgiler insanda ne kadar büyük hayranlık oluşturuyor değil mi? Düşünün, bir toplu iğne başı kadar küçücük bir hücre anne karnında özenle gelişiyor, büyüyor ve aylar sonra gözleri, kulakları, beyni, elleri, kalbi ve hepsinden önemlisi ruhu olan bir bebeğe dönüşüyor. Hepsinin kapalı bir yerde annenin hiçbir müdahalesi olmadan gerçekleşmesi de son derece manidar değil mi? Burada Allah bütün bunları yapanın Kendisi olduğunu düşünmemizi istiyor. O bebeği en ince ayrıntısına kadar yaratan, şefkatle koruyan ve dokuz ay sonra annesinin güvenli kollarına verenin Allah olduğunu bilmemizi istiyor öyle değil mi? 
“Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık. Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik. Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alak'ı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir. ” [Mu’minun Suresi, 14.ayet] 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder