9 Kasım 2014 Pazar

Bir Kuran mucizesi paylaşalım: Dişi arıya bal yapması vahyedildi...


Bir Kuran mucizesi paylaşalım: Dişi arıya bal yapması vahyedildi...
Bir müminin yapacağı en hayırlı işlerden biri Kuran mucizelerini anlatmaktır.

Kuran mucizelerini anlatmak iman edenlerin imanlarına iman katmak için çok güzel bir vesiledir. Bu yüzden okullarda din derslerinde iman hakikatleriyle birlikte Kuran mucizeleri anlatılsa o zaman derin imanlı bir gençlik yetişebilir. Türkiyede maneviyatın artması, insanların daha çok dine, Kuran’a yönelmesi gerek. Ama burada bahsettiğim yobazların anlattığı din değil, hurafeler değil, Kuran’dır. Kuran daima özgürlükten, demokrasiden, sevgiden, modernlikten, kadının üstün tutulmasından yanadır. Bu yüzyıl tüm dünyanın bu gerçeği kavradığı yüzyıl olacaktır. Şimdi iman edenlerin imanına iman katması temennisiyle Kuran mucizelerinden birine değinelim.
Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. - Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 68-69)
Her arının çok fazla görevinin olduğu arı kolonilerindeki tek istisna erkek arılardır. Erkek arılar ne kovanın savunmasına, ne temizliğine, ne besin toplamaya, ne de petek veya bal yapımına bir katkıda bulunurlar. Erkek arıların kovan içindeki tek fonksiyonları kraliçe arıyı döllemektir.Çiftleşme organları dışında diğer arılarda bulunan özelliklerin hemen hemen hiçbirine sahip olmadıkları için erkek arıların kraliçe arıyı döllemekten başka bir iş yapmaları da mümkün değildir.
Koloninin tüm yükü üzerinde bulunan işçi arıların ise, kraliçe arılar gibi dişi olmalarına rağmen yumurtalıkları gelişmemiştir, yani kısırdırlar. Kovanın temizliği, arı larvalarının ve yavrularının bakımı, kraliçe arı ve erkek arıların beslenmesi, bal yapılması, peteklerin inşası ve onarım işleri, kovanın havalandırılması, kovanın güvenliği, nektar (bal özü), polen (çiçek tozu), su, reçine gibi malzemelerin toplanması ve bunların kovanda depolanması gibi görevleri vardır.
Arapçada iki çeşit fiil kullanımı vardır ve fiillerin bu kullanımlarından, öznenin erkek mi yoksa dişi mi olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim yukarıdaki ayetlerde arı için kullanılan fiiller (altı çizili kelimeler), fiilin dişi için olan şekliyle kullanılmıştır. Böylece Kuran'da bal yapımında çalışan arıların dişi olduğuna işaret edilmektedir.
Unutulmamalıdır ki arılarla ilgili bu gerçeğin bundan 1400 sene önce bilinmesi mümkün değildir. Ama Allah bu gerçeğe dikkat çekerek Kuran'ın bir mucizesini daha bize göstermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder