28 Ekim 2013 Pazartesi

Bir ayet açıklayalım, ( Nahl Suresi, 53)


Bir ayet açıklayalım, ( Nahl Suresi, 53)
İnsanlar dinimizin yobazların anlattığı gibi olmadığını görecekler, İslam sevgi ve barış dinidir.

Kuran hepimize indirilmiş nur üstüne nur olan muhteşem bir kitap. İnsanın her an yanında olmalı. Sabah kalktığında tek birayet bile okusanız şuurunuz açılır, dünyaya başka gözle bakarsınız. Dolayısıyla insan aklını, ruhunu hep Kuran’la doldurmalı, Kuran’a göre hüküm vermeli. Ancak o zaman doğru yolu görebilir. Bunun içinde Kuran’la hep iç içe olmalı. Kuran’ı okuyup ayetler üzerinde düşünmeli. Bugün açıklayacağım ayet Nahl Suresi, 53)
Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız. (Nahl Suresi, 53)
Şükür, her şeyin Allah’tan geldiğini bilen bir insanın Allah’a olan sevgisini, teşekkürünü gösteren bir ibadettir. Gün içinde yaratıcımız olan Rabbimiz’e şükretmemiz için çok fazla sebep vardır.
Uyuduğunuz uykunuzdan sizi uyandırıp, tekrar can veren Allah’tır.
Sabah uyandığınızda nefes alabileceğiniz bir hava var eden Allah’tır.
Uyandığınızda görmenizi sağlayan, ışığa sebep olan Güneş’i yaratan Allah’tır.
Aciz bir şekilde kalktığınızda temizlenmenizi sağlayan suyu, sabunu, diş macununu yaratan Allah’tır.
Güne güçlü bir enerji ile başlamanıza yarayacak temiz ve faydalı besinleri yaratan, bunları bedeninize faydalı hale getiren Allah’tır.
İşinize kısa zamanda varmanızı sağlayan araba, otobüs, taksi, vapur gibi vasıtaları yaratan Allah’tır.
Geçiminizi sağlayacak işinizi yaratan Allah’tır.
Rızkınızı veren, para kazanmanızı dileyen Allah’tır.
Yemek ihtiyacı hissettiğinizde çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu marketleri, lezzetli yemekleri, restoranları emrinize veren Allah’tır.
Gün içinde size faydalı olan her türlü olayı yaratan ve kontrol eden Allah’tır.
Çok daha fazla detaylandırabileceğiniz bu örnekleri, kısacası her anınızı bilen, gören, kollayan, haberdar olan, size tüm ihtiyaçlarınızı ulaştıran Rabbimiz olan Allah’tır. Yaşadığımız her an şükretmek için bir vesiledir.
“Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.”(Nahl Suresi, 17-18)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder