28 Ekim 2013 Pazartesi

Fransa’daki büyük evrim tartışmasında neler yaşandı?


Fransa’daki büyük evrim tartışmasında neler yaşandı?
Fransa'daki tarihe geçen konferansta evrimciler iyice köşeye sıkıştılar.

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da ilk defaevrimcilerin ve yaratılışçıların karşı karşıya geleceklerinden bahsetmiştim. Bir arkadaşım 28 Ekim 2012 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’in en saygın salonlarından biri olan Maison de Chimie’de yapılan “yüzyılın evrim tartışmasını bizzat izledi, şimdi konferansta yaşananları sizlere aktarmak istiyorum.
Konferansta bir tarafta evrime inanan bilim adamları, diğer tarafta evrime inanmayan bilim adamları bulunuyordu. Astrofizikçi Nidhal Guessoum ve felsefeci Jean Staune evrim teorisinin doğruluğunu savunurken;  ortaya atılan iddialara Hristiyan Bilim Adamı Dominique Tassot ile Türkiye’den Beyin Cerrahı Dr. Oktar Babuna cevap vererek, karşı tarafa adeta nefes aldırmadı.
Tartışmaya davetli olan biyomühendis ve nörolog Prof. Pierre Rabishong evrim teorisine Babuna ile birlikte itiraz ederken; paleontolog Prof. Marc Godinot ise konuşmasında evrimin olduğunu savundu.
Türkiye’den tartışmaya katılan bilim adamları, tüm iddialara tek tek cevap verdiler. Dr. Oktar Babuna iddiaları sadece bilimsel yanıtlarla çürütmekle kalmadı; ayrıca beraberlerinde salona götürdükleri milyonlarca yıllıkfosilleri tüm izleyicilere ve davetlilere gösterdiler. Fosiller karşısında, en çok şaşıran isim fosil bilimci Prof. Marc Godinot oldu. Paleontolog Godinot, gösterilen fosillerin hiçbirine itiraz etmedi.  
Oktar Babuna, salona getirdiği timsah fosilini göstererek, tüm canlıların ve sürüngenlerin bugün nasıllarsa milyonlarca yıl önce de aynı olduğunu ve sürüngenlerin  evrimleşmediğini söyledi. Babuna sözlerine “eğer canlılar evrimleşseydi, elimdeki fosilin bugünkü timsahlardan farklı olması gerekirdi. Fakat, biz bu fosile baktığımızda sürüngenlerin hiç evrimleşmediğini, bugün nasıllarsa milyonlarca yıl önce de aynı olduklarını görüyoruz” diye devam etti.
Babuna ayrıca, kurt ve ayı kafatasları, akrep, deniz yıldızı, kaplumbağa, balık, yengeç, yusufçuk, deniz atı ve üç çeşit yaprak fosili de göstererek, farklı türlere ait canlıların hiçbirinde evrime rastlanmadığını da anlattı. Paleontolog, Godinot’tan yine gösterilen fosillere herhangi bir itiraz gelmedi.
Babuna, Tiktaelik Rosae ve İda gibi evrime sıklıkla delil olarak öne sürülen iddialara bilimsel cevaplar vererek çürütmeye başladığında ise, salondaki evrimciler heyecandan ayağa kalktı. Oldukça hareketli geçen tartışma, son derece saygılı ve demokratik bir şekilde gerçekleşti.
Tartışmada dikkat çeken bir başka husus ise; Hristiyan ve Müslüman bilim adamlarının yanyana oturması ve adeta evrim teorisine karşı aynı safta mücadele verdiklerini göstermeleri oldu.  Bu yönüyle, evrim teorisine karşı Müslüman ve Hristiyan bilim adamları tarihte ilk kez aynı masaya oturmuş oldu.
Salondaki Hristiyan’lar, tartışma sonrasında Yaratılışı savunan katılımcıların yanına gelerek hayatları boyunca evrimcilerin karşısına onlara bilimsel cevaplar verebilecek birilerinin çıkmasını beklediklerini söyleyerek; karşı tarafı bilimle çürüttüklerini dile getirip onlara dua ettiler.
Sonuç olarak ilk defa Fransa’nın başkenti Paris’te tarihe geçecek bir konferans yaşandı. Evrim teorisi bir kez daha bilim adamları tarafından bilimsel delillerle, paleontoloji bilimiyle de çökertildi. Böylece insanlar asıl evrim teorisinin bilimsel delillerle çöktüğüne bir kez daha şahit oldular. Daha sonra bu konferansın videosunu da sizlerle paylaşacağım.
Fransa'da yapılan konferans ile ilgili ilk yazım:
http://blog.milliyet.com.tr/paris-te-yuzyilin-tartismasi--evrim-teorisi-gercek-mi-/Blog/?BlogNo=384265

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder