28 Ekim 2013 Pazartesi

Çocuklar için hikâyeler: Kerem ile denizatı


Çocuklar için hikâyeler: Kerem ile denizatı
Çocuklarımız bizim herşeyimiz, onları güzel yetiştirmek bizim görevimiz.

Daha önceki yazımda söylediğim gibi Milliyet Blog'da yazan anne babalarla kendi bulduğum kaynakları paylaşmaya karar verdim,çocuklarına anlatacak eğitici bilgiler bulmakta zorlanan anne ve babalara bu bilgilerin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bugün çocukların hoşuna gidecek başka bir hikâyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum, siz de çocuklarınızla bu faydalı bilgileri paylaşabilirsiniz:
Kerem, yaz tatili için ailesiyle güneyde denizkenarındaki bir tatil beldesine gitmişti. Minik bir dükkanın önündeki bir akvaryumda ilginç deniz canlıları sergilenmekteydi. Kerem akvaryuma yaklaştı. içinde yavaş yavaş dolaşan birdenizatı gördü.
Kerem: Denizatlarını daha büyük sanırdım, ne kadar da küçükmüşsün!
Denizatı: Evet, bizi kitaplardan ve televizyondan tanıyanlar daha büyük canlılar olduğumuzu düşünürler. Oysa boylarımız 4 cm ile 30 cm arasında değişir.
Kerem: Sizin gözleriniz her yöne hareket edebiliyor değil mi? Ve bu sayede çevrenizdeki bütün olaylardan haberdar olabiliyorsunuz.
Denizatı: Haklısın, Allah bizim başımızı vücudumuza dik açı ile yaratmıştır. Başka hiçbir deniz canlısında bu özellik yoktur. Bu nedenle vücutlarımız dik olarak yüzer, başımızı sadece yukarı ve aşağı hareket ettirebiliriz. Aslında bu özellik diğer canlılarda olsa, başlarını sağa-sola çeviremedikleri için problem yaşayabilirlerdi ve her türlü tehlikeye karşı savunmasız olabilirlerdi. Fakat biz sahip olduğumuz özel vücut tasarımı sayesinde böyle bir problem yaşamayız.
Yüce Allah gözlerimizi birbirinden bağımsız, her yöne serbestçe hareket edebilecek ve dönerek her tarafı rahatlıkla seyredebilecek şekilde yaratmıştır. Bu nedenle kafamızı iki yana çeviremesek de etrafımızı görebiliriz.
Yüce Allah, yarattığı çeşit çeşit canlılardaki örneksiz tasarımlar, hayret uyandıran özellikler ile insanlara sonsuz sanatını ve sınırsız ilmini göstermektedir.
Kerem: Bir şey merak ediyorum. Senin ne kanadın var, ne de kuyruğun var. Suyun içinde nasıl alçalıp yükselebiliyorsun?
Denizatı: Yüzmemiz çok özel bir sistem sayesinde gerçekleşir. Bizim yüzme keselerimiz vardır ve bu kesede bulunan bir tür gazın miktarında gereken değişiklikleri yaparak suda yükselip alçalabiliriz. Eğer bu hava kesesi zarar görürse ve az miktar da olsa gaz kaybederse biz de denizin dibine batarız!
Yani yüzme kesesindeki gazın miktarında herhangi bir değişiklik bizim ölümümüze neden olur. Rabbimiz bu miktarı çok hassas bir şekilde yaratmıştır.
Kerem: Bu muhteşem bir tasarım.
Denizatı: Gördüğün gibi küçük dostum, evrendeki her varlık gibi denizatlarını da bütün özellikleriyle birlikte eksiksiz olarak Allah yaratmıştır. Deniz altındaki çok sayıdaki canlı türünden bir tanesi olan biz denizatlarındaki tasarım Allah’ın sınırsız gücünün, sonsuz ilminin örneklerindendir.
Kerem denizatıyla sohbeti bitince annesinin yanına döndü. Bu minik hayvandaki muhteşem tasarım, Kerem’in Allah’ın yaratma sanatına duyduğu hayranlığı daha da arttırmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder