16 Ağustos 2013 Cuma

Zamanın göreceliği bir kez daha ispatlandı

Zamanın göreceliği bir kez daha ispatlandı
Neredeyse 50 yıl süren ve 820 milyon dolar harcanan bir çalışmanın sonucunda, bilim adamları Kuran’da bahsedilen ve Albert Einstein’ın 100 yıl kadar önce geliştirdiği genel görecelik kuramının doğruluğunu ispatladı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 2004 yılında uzaya gönderilen Gravity Probe B (Yerçekimi KeşifAracı B) Dünya’nın yörüngesinde olağandışı dalgalanmalar tespit etti. 
“Gravity Probe B”, UZAY-ZAMANIN BÜKÜLDÜĞÜNÜ VE DÜNYA DÖNDÜKÇE ETRAFINDA KIVRILDIĞINI TESPİT ETTİ. 
Einstein’e göre, ağaçtaki elma Dünya’nın yerçekimini hissettiği için değil, Dünya’nın dev yoğunluğunu nedeniyle yerin üzerinde oluşan uzay-zaman bükülmesine tepki verdiği için yere düşüyordu. Aynı şekilde, Güneş, uzay-zamanı Dünya’nın etrafında dönebileceği şekilde büküyor. Bilim insanları, uzay zamandaki bükülmenin etkisinin çok küçük ancak öneminin büyük olduğuna dikkat çekti. 
Yürütülen projenin başındaki isim olan Stanford Üniversitesi’nden Francis Everitt, “Einstein’ın evreni üzerinde yaptığımız bu dönüm noktası niteliğindeki deneyi tamamladık… Einstein’ın dehası geçerliliğini sürdürüyor” dedi. 
Everitt, Gravity Probe B üzerindeki çalışmalarına 1962 yılında başladı. Uzay aracı, yıllar süren hazırlıkların ardından 2004 yılında fırlatıldı. Yaşanan teknik aksaklıklar yüzünden, keşif aracı yörüngeye ulaştıktan sonra Dünya’ya gönderdiği mesajları analiz edebilmek 5 yıl sürdü.

Mayıs 2011’in başında açıklanan sonuçlara göre, Dünya’nın uzay-zamanı büktüğü teorisi doğrulandı. Aynı zamanda, Dünya yörüngesi etrafında döndükçe, uzay-zamanı da sürüklediği tespit edildi. Bu etki, çay kaşığıyla bir fincan çayı karıştırdığımız zaman sıvının fincan içinde yarattığı girdaba benzetilebilir. Einstein’ın tahmin ettiği orana göre, Dünya’nın etrafındaki uzay saniyenin binde 37’si kadar dönüş yapıyor. Bunun nedeni ise Dünya döndükçe uzayı itiyor.

Fizikçi Graham Farmelo, “Einstein’ın genel görecelik kuramı teorisinin, ortaya atıldıktan birkaç yıl sonra zaten doğrulandığına” dikkat çekti ve “Gravity Probe B ile alınan sonuçların bu kuramı doğrulayan son kanıtlar oluşturduğunu” ifade etti. 
Einstein’ın teorisi, ortaya atıldıktan üç yıl sonra, 1919’da İngizli gökbilimci Arthur Eddington tarafından doğrulanmıştı. Eddington, Batı Afrika’daki Principe Adası’nda Güneş tutulmasını görüntüledi. Çektiği fotoğraflar, Güneş’in etrafından ışınları geçen yıldızların konumlarının değiştiğini gösterdi.Bunu nedeni, Güneş’in dev yerçekimsel alanı nedeniyle ışınların bükülmesiydi. Söz konusu yıldızların normalde Güneş ışınlarında görülmez olmasından dolayı, genel görecelik kuramı ilk olarak Güneş tutulmasında gözlenebildi. 
Aberdeen Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Charles Wang, “Genel görecelik kuramı beklenmedik birçok alanda hayatımızı etkiliyor… Bir örnek, kuramda ortaya atıldığı gibi yerçekimsel güç arttıkça zamanın yavaşlaması (zaman genleşmesi). Bu gerçek, atomik zamanlayıcı taşıyan GPS uyduları tarafından kanıtlandı” dedi. 
Wang, “Yerçekiminin atom altı, kuantum seviyesinde nasıl davrandığını hala öğrenemedik… Umarım bunu Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile yürütülecek Zaman Gezgini Araştırması’nda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi. 
Modern bilimin bugün tespit ettiği gerçekler, tıpkı dünya gibi zamanın da yalnızca yaratılmış bir algı olduğunu, uzaydaki noktasal duruşa göre değişebildiğini ve herkese farklı algılatıldığını ıspatlıyor. Aynı gerçek bundan 1400 yıl kadar önce Kuran’ı Kerim’de de açıklanmıştı... zaman Allah’ın katında çok farklıdır, O dilerse 1 dakikayı bin yıl gibi, veya bin yılı 1 dakika gibi yaşatır... tıpkı saatler sürdüğünü sandığımız oysa 2-3 saniyede biten rüyalarımız gibi... 
"Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, vaadine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir." [Hac Suresi, 47. Ayet] 
"Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler, ) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O'na yükselir." [Secde Suresi, 5. Ayet] 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder