8 Nisan 2014 Salı

Vücudumuzda su dedektifi olarak çalışan Hipotalamus


Vücudumuzda su dedektifi olarak çalışan Hipotalamus
İnsan vücudu için bu denli önemli olan suyun miktarında gün içinde gerçekleşen en ufak değişimleri dahi algılayan sistemler var.Bunların başında, beynimizin bir bezelye tanesi büyüklüğünde olan hipotalamusdenen bölümü geliyor. Hipotalamus, kanda su oranı azaldığında bunu hemen algılar.Ve buna yönelik bir önlem olarak hipotalamusun hemen altında yer alan 1 cm büyüklüğündeki hipofiz adlı bez, "ADH" isimli bir hormon salgılar.
Bu hormon kan dolaşımı yolu ile uzun bir yolculuğa çıkar ve böbreklere ulaşır. Böbreklerde aynen bir kilidin bir anahtara uygunluğu gibi tam bu hormona uygun özel alıcılar vardır. Hormonlar bu alıcılara ulaştıkları anda böbreklerde hemen su tasarrufu düzenine geçilir ve su atılımı çok az bir düzeye indirilir.
Eğer hipofiz hormonu ve bu hormonun getirdiği "su tüketimini azaltın" emrini anlayıp uygulayan böbrek hücreleri olmasaydı, susuzluktan ölmemek için günde 15-20 litre su içmek zorunda kalırdık.
Su, tüm canlılar için olduğu gibi insanlar için de en önemli yaşam kaynağıdır. Vücut sıcaklığının ayarlanması, besin maddeleri ve oksijenin taşınması, atık maddelerin hücrelerden uzaklaştırılması ve sindirimin kolaylaştırılması gibi insan vücudunda gerçekleşen hemen hemen her fonksiyonda yer alır. Ayrıca organ ve dokuların korunmasını sağlar. Örneğin hücrelerimizi çevreleyen suyun sadece yüzde ikisini kaybettiğimizde yaklaşık %20'lik bir enerji kaybına uğrar ve bitkinleşiriz. Sadece bu bile suyun insan yaşamında ne kadar önemli olduğunu anlamak için yeterlidir.
Bütün bunlar bedenimizde yaşanırken biz bundan habersiziz, bizim gibi milyonlarca insan da habersiz. Hepimizin vücudunda bunun gibi nasıl aklımızın dahi alamayacağı olaylar gerçekleşiyor, bizim haberimiz bile olmadan Allah nasıl da özenle, şefkatle bizleri koruyup kolluyor. İnsan bedeninde olan olaylardan nerdeyse tamamen habersiz, Allah’ın bu kadar nimeti üzerindeyken yine de enaniyet yapıyor, nankörlük ediyor.
Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 34)
Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin. (Bakara Suresi, 152)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder