8 Nisan 2014 Salı

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların nedeni nedir biliyor musunuz?


Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların nedeni nedir biliyor musunuz?
Çoğu insan yağmur sonrası oluşan güzel kokunun toprağın kendisine ait olduğunu zanneder. Hâlbuki yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı, toprakta yaşayan Actinobacteria grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir.
 
Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler.
 
Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse “spor” adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de bu sporlardır. Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz.
 
Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem, bu sporların kokusunun burnumuza kadar ulaşmasına neden olur. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil, toprakta yaşayan bu bakterilerdir.
 
Burada yine Allah’ın muhteşem bir yaratılış sanatını görüyoruz. Allah hem toprakta görünmeyen bakteriler yaratıyor, hem gökten yağmuru indiriyor, bir de üzerine nimet olarak güzel, insanların hoşuna giden bir koku yaratıyor. Allah gökten yağmur indirmese tüm insanların, hayvanların, bitkilerin yaşam kaynağının kesileceğini biliyoruz. Biraz az yağmur yağdığında insanların yalvararak Allah’tan yağmur yağdırmasını istediklerini biliyoruz. Öyleyse bu nimete hep birlikte şükredelim.
 
Kıyamet saatinin bilgisi, şüphesiz Allah'ın Katındadır. yağmuru yağdırır; rahimlerde olanı bilir. Hiç kimse, yarın ne kazanacağını bilmez. Hiç kimse de, hangi yerde öleceğini bilmez. Hiç şüphesiz Allah bilendir, haberdardır. (Lokman Suresi, 34)
 
O'dur ki, onlar umutlarını kestikten sonra yağmuru indirir ve rahmetini serip-yayar. O, Veli'dir, Hamid'dir. (Şura Suresi, 28)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder